Artikel

Få ønsker boliger med et lavt energimærke: Det viser nye tal


Kun 12 procent af landets bolig­ejere ville vælge et hus med et lavt energi­mærke, hvis de skulle købe i dag. Men over halv­delen af de danske boliger har energi­mærke D eller lavere.

Undersøgelse Mange Boligejere Ved Ikke, Hvordan De Forbedrer Energimærket

Boligens energimærke fylder mere og mere, når danskerne leder efter et nyt sted at bo. Men drømme og virkelighed følges ikke altid ad.

Det viser en undersøgelse, som YouGov har lavet for Gjensidige og NRGi. 

I undersøgelsen svarer 47 procent, at de som minimum vil gå efter energimærke A, B eller C, hvis de skulle købe bolig i dag, mens kun 12 procent er villige til at købe en bolig med energimærke D eller lavere. 

Men ifølge en opgørelse fra energi- og rådgivningskoncernen NRGi har 50,9 procent af de danske boliger netop energimærke D eller lavere.

Boligkøbere jagter energieffektive hjem

Ønsket om en energivenlig bolig overrasker ikke Bo Halm Andersen, der er byggesagkyndig og energi-konsulent hos NRGi.

Han ser det som et sundt tegn på, at danskerne i højere grad har fokus på energiforbruget, også når de skal investere i deres næste hjem.

“Det er enormt positivt, at energimærket fylder mere og mere i boligkøbernes bevidsthed. Det viser, at mange ikke kun tænker i kvadratmeter og beliggenhed, men også i energiforbrug og bæredygtighed. Det kan gøre en mærkbar forskel, både når varmeregningen lander, og når det gælder klimaet,” siger Bo Halm Andersen. 

Et energimærke viser, hvor energieffektiv en bolig er, fra A som det bedste til G som det mindst effektive, og er lovpligtigt ved salg af huse og lejligheder. Mærket rummer også forslag til forbedringer, der kan være med til at sænke boligens energiforbrug og forbedre både komfort og CO₂-udledning.

“Man skal ikke lade sig skræm­me af et lavt energi­mærke. Der er ofte gode mulig­heder for at energi­forbedre boligen.”
Bo Halm Andersen Byggesagkyndig og energikonsulent i NRGi
Graf Over Energimærker I Danmark

Mere end halvdelen af boligerne har energimærke D eller lavere, men kun 12 procent af landets boligejere ville vælge sådan en bolig, hvis de skulle købe hus i dag.

Lad ikke energimærket stå i vejen for drømme­boligen

På trods af de høje krav til boligens energimærke og den reelle fordeling blandt landets boliger, skal man ikke nødvendigvis takke nej til et hus, der ligger i den lave ende af skalaen.

Det mener Bo Halm Andersen. Ifølge ham er det vigtigt at se energi­mærket som et udgangspunkt med potentiale for forbedringer.

“Man skal ikke lade sig skræmme af et lavt energimærke. Der er ofte gode muligheder for at energifor-bedre boligen. At løfte mærket fra f.eks. F til D eller C er nogle gange nemmere og billigere, end folk regner med, og det kan åbne op for boliger, man ellers havde valgt fra på forhånd. Derfor er det vigtigt at læse energimærkningsrapporten grundigt og få overblik over, hvilke muligheder boligen rummer,” lyder rådet fra Bo Halm Andersen.

Hos Gjensidige opfordrer man også boligkøbere til at bruge energi­mærket aktivt som en del af beslutnings­grundlaget.

Det forklarer Lene Rasmussen, skadedirektør hos Gjensidige.

“Hvis man kaster sin kærlighed på en bolig med et lavt energimærke, bør man se det som en mulighed frem for en hindring. Forbedringer kan ofte løfte både komfort og boligens værdi, og det kan være en klog investering i et sundt og mere holdbart hjem i mange år frem,” siger hun.

Om undersøgelsen

Undersøgelsen er foretaget blandt 1023 respondenter af YouGov for Gjensidige og energi- og rådgivningskoncernen NRGi.

Hvis du skulle købe bolig i dag, hvilket energimærke skulle boligen som minimum have?
Energimærke A 13 %
Energimærke B 13 %
Energimærke C 21 %
Energimærke D 8 %
Energimærke E 2 %
Energimærke F 1 %
Energimærke G 1 %
Ved ikke  26 %
Ikke relevant (kommer ikke til at købe bolig) 16 %

Dyk ned i andre nyheder

Nyheder
Tjek Afloeb Klimasikring Skybrud Nrgi

Skybrud på vej? Sådan beskytter du din bolig

Som­meren er ikke kun sol og ferie. Det er også høj­sæson for sky­brud. Derfor opfordrer en ekspert til at klima­sikre boligen, før de kraftige regn­skyl rammer.

27.06.2025

Negative Elpriser Solenergi Danmark 2025

Negative elpriser sætter rekord: 485 timer i 1. halvår

Danskerne har i årets første seks måneder oplevet et historisk højt antal timer med negative elpriser. Det skyldes især de mange solskinstimer i løbet af foråret.

24.06.2025

Nrgi Rådgiver Justerer Radiator Termostat

Har du husket det? Mange boligejer glemmer denne detalje

Når tempe­raturen stiger, skruer de fleste ned for varme­anlægget. Mange glemmer dog at slukke for cirkulations­pumpen, og det fører til unød­vendigt energi­forbrug.

03.06.2025

Undersøgelse Mange Boligejere Ved Ikke, Hvordan De Forbedrer Energimærket

Hver 2. bolig­ejer ved ikke, hvordan de løfter energi­mærket

Mange bolig­ejere går glip af lavere varme­regning, bedre kom­fort og højere bolig­værdi, fordi de ikke kender mulig­hederne for energi­forbedringer i deres hjem. Det viser en ny under­søgelse.

28.05.2025