Artikel

Negative elpriser: Hver 3. udnytter ikke den billige strøm


65 procent af danskerne kender til negative elpriser, hvor prisen for en kWh falder til under nul kroner. Alligevel er det langtfra alle, der flytter deres forbrug til de billige timer.

Trods Negative Elpriser Hver Tredje Udnytter Ikke Den Billige Strøm

Det er efterhånden blevet en vane for mange danskere at tjekke elprisen, før de tænder for vaske­maskinen eller sætter elbilen til opladning.

Alligevel går mange stadig glip af de billigste timer, når den rene elpris falder til under nul kroner – også kaldet negative elpriser.

Det viser en ny under­søgelse udarbejdet af YouGov for NRGi og Gjensidige.

For selvom 65 procent kender til begrebet negative elpriser, er det langtfra alle, der udnytter den billige strøm.

Blandt dem, der kender til fænomenet, svarer 31 procent nemlig, at de ikke har flyttet deres forbrug til de billige timer, mens syv procent kun har gjort det en enkelt gang.

Og det er en skam, mener Bo Halm Andersen, energi­konsulent og byggesag­kyndig i NRGi. For vil man spare penge på elregningen, gælder det om at flytte sit forbrug til de timer, hvor prisen er lavest, forklarer han. 

“Det er først og fremmest positivt, at så mange tjekker prisen på strøm og generelt tænker over deres elforbrug. Og hvis man vil skære en del af sin elregning, kræver det nødvendigvis ikke, at man vender op og ned på sine vaner. Det kræver blot lidt planlægning,” lyder det fra energi­konsulenten, som tilføjer:

“Hvis du kan flytte nogle af de mere energi­tunge opgaver til de tidspunkter, hvor strømmen er billigst, kan det mærkes på elregningen. Så mit råd er, at man holder øje med strømprisen og selvfølgelig husker at tjekke, at man har en elaftale, der følger timeprisen pr. kilowatt-time.”

Indtil videre er det stadig 2024, der holder rekorden for flest timer med negative elpriser på et år, med 375 timer i Vest­danmark og 275 timer i Øst­danmark. Men tal fra den 15. september i år viser, at der allerede har været 397 og 245 timer i henholdsvis Vest- og Østdanmark, og meget tyder derfor på, at rekorden bliver slået inden udgangen af 2025.

“Det er først og frem­mest positivt, at så mange tjekker prisen på strøm og generelt tænker over deres el­forbrug.”
Bo Halm Andersen Byggesagkyndig og energikonsulent i NRGi

Lavere elafgift kan gøre strøm­prisen mere overskuelig

Hos NRGi peger man også på, at den kommende ned­sættelse af elafgiften kan gøre det endnu lettere for danskerne at få glæde af de billige timer.

“Når elafgiften sænkes fra årsskiftet og to år frem, kommer den samlede elpris tættere på den rene markedspris. Det giver et mere enkelt overblik for forbrugerne og gør det lettere at se, hvornår det kan betale sig at flytte sit forbrug,” siger Bo Halm Andersen.

Han fremhæver samtidig, at det ikke kun er økonomien, der får glæde af et mere fleksibelt forbrug.

“Når vi bruger strømmen på de tidspunkter, hvor den er billigst, udnytter vi også i højere grad den grønne energi og er med til at aflaste elnettet i takt med, at elektrifi­ceringen af samfundet vokser. Det er både til gavn for den enkelte hus­holdning og for den grønne omstilling.”

Om negative elpriser

Negative el­priser opstår, når der bliver produ­ceret mere strøm – især fra vind og sol – end vi bruger.

I de situationer kan elprodu­center vælge at betale for at komme af med strømmen, hvilket resulterer i en negativ elpris. Det sker f.eks. i perioder med høj sol- eller vind­produktion og lavt elforbrug.

Danmark er delt op i to elprisområder, DK1 og DK2, som dækker Vestdanmark (vest for Storebælt) og Østdanmark (øst for Storebælt). Negative elpriser kan derfor opstå i det ene område uden nød­vendigvis at påvirke det andet – afhængigt af lokale forhold og kapa­citeten mellem områderne.

Selvom den rene elpris falder under nul kroner, betyder det ikke, at strømmen er gratis. Der lægges stadig afgifter, nettariffer, abonne­ment og moms oven i den samlede elpris.

Om undersøgelsen

Undersøgelsen er foretaget blandt 1.023 respondenter af YouGov for Gjensidige og energi- og rådgivnings­koncernen NRGi.

Kender du til begrebet 'negative elpriser', hvor elprisen kommer under 0 kr./kWh?
Ja 65 %
Nej 30 %
Ved ikke  5 %

Af dem, der kender til begrebet ’negative elpriser’.

Har du bevidst flyttet noget af dit strømforbrug til de timer, hvor elprisen er negativ?
Ja, flere gange 58 %
Ja, en enkelt gang 7 %
   
Nej 23 %
Nej, men jeg overvejer det 8 %
Ved ikke / ikke relevant 3 %

 

Dyk ned i andre nyheder

Nyheder
Tagrende Tagsten Tjek Utætheder

Hver 5. dansker tjekker aldrig sit tag for utætheder

Trods stigende mængder regn undersøger hver femte dansker aldrig sit tag for utætheder eller råd. Men hvis vand først trænger ind gennem taget, kan det føre til store skader på huset.

18.09.2025

Energikonsulent Og Byggesagkyndig Bo Halm Andersen Undersøger En Radiator

Lavere elafgift kan få flere til at droppe olie- og gasfyr

Når elafgiften falder til EU’s minimum, bliver det billigere at bruge strøm til opvarmning. Og det kan få flere boligejere til at droppe olie- og gasfyr til fordel for varmepumper.

16.09.2025

solcellepark-kolind-forste-stroem-cppa-aftaler

Nu er Øst­­jyllands største solcelle­park indviet

Den 1. september indviede vi sammen med Sampension vores 122 hektar solcellepark på Djursland. Anlægget kan producere 136.000 MWh grøn strøm svarende til 33.000 husstande.

02.09.2025

Lavere Elafgift Til Danskerne

Lavere elafgift: Gevinst for forbrugere og grøn omstilling

Danskerne kan ikke blot se frem til lavere elregninger med regeringens forslag om at sænke elafgiften til 0,8 øre/kWh. Den grønne omstilling vil også få glæde af det.

22.08.2025